Jdi na obsah Jdi na menu
 


Účast ZŠ Klausova v mezinárodním výzkumu

5. 1. 2010

 

V dubnu 2009 se žáci 9. tříd naší školy zúčastnili mezinárodního výzkumu v rámci organizace PISA (Programme for International Student Assessment). Jedná se o výzkum patnáctiletých žáků. Sběr probíhá vždy jednou za tři roky. V roce 2009 se testovala čtenářská gramotnost a výzkumu se zúčastnilo 65 zemí světa. V České republice bylo zapojeno 6686 žáků z 9. tříd, 1. ročníků středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.


Čtenářská gramotnost nemá za účel zjišťovat encyklopedické znalosti, ale znalosti a dovednosti, které jsou důležité pro uplatnění v běžném životě a na trhu práce.


V současné době jsme obdrželi předběžné výsledky za základní školy. V prosinci 2010 pak bude zveřejněna národní zpráva s výsledky žáků ČR v porovnání s ostatními zúčastněnými zeměmi.


Součástí výzkumu byly též dotazníky pro učitele. Z výsledků vyplynulo, že použité metody výuky, čtenářské strategie, využívání učebnic a volba mimočítankové četby jsou vyučujícími v naší škole voleny velmi vhodně, a umožnily našim žákům se v tomto výzkumu prosadit.


Výzkumu se zúčastnilo 134 základních škol. ZŠ Klausova obsadila v této konkurenci hezké 38. místo.