Jdi na obsah Jdi na menu
 


VÝLET DO MINULOSTI

24. 11. 2010

 

24. září navštívila šestá a čtvrtá třída zámek v Benátkách nad Jizerou, kde se nachází regionální muzeum. To je rozděleno do několika místností, které se zabývají dějinami regionu od pravěku až po období třicetileté války. Muzeum nás zaujalo zejména interaktivním ztvárněním zdejších expozic, jež jsou pro děti atraktivnější než klasická muzea.
Jedna z expozic byla věnována významným osobnostem Benátecka, další místnost se zabývala třicetiletou válkou a jedním z císařských generálů. Mohli jsme si zde vyzkoušet výzbroj vojáka, okovat koně, prohlédnout různé části brnění a zbraní a dokonce jsme si mohli vystřelit i z děla!
V druhé a třetí místnosti jsme se věnovali Keltům. Zde jsme tkali látku, oblékali jsme si oděvy našich předků, zahráli si na hudební nástroje a prohlédli šperky a ostatky člověka. Poté jsme přešli do místnosti s minerály, zkamenělinami a vycpanými zvířaty. Pátá místnost byla opět věnována pravěku - byl zde i vzácný bronzový poklad. Vyzkoušeli jsme si složit našeho předka a potřást si s ním rukou.
Nachází se zde i místnost věnovaná pánům z Dražic, kterým panství patřilo. Stavěli jsme rekonstrukci hradu, z kterého zbylo jen pár částí, přečetli jsme si o nich několik zajímavostí a zahráli si na archeology. V poslední místnosti jsme se hodně dozvěděli o vesmíru a o tom, jak si ho lidé dříve představovali, vyzkoušeli jsme si dobové šaty a vyměřovali hvězdy.
A to byl konec naší prohlídky. Kdybych ji měl oznámkovat jako ve škole, dal bych této události jedna podtrženo, protože jsem se toho hodně dozvěděl a bezvadně si to užil.


Text napsal žák Jan Habásko