Jdi na obsah Jdi na menu
 


„KDO KOHO ŽERE“ aneb BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

19. 2. 2012
 
Až takhle zjednodušeně by se dalo nazvat téma letošního ročníku školního kola Biologické olympiády, kterého se dobrovolně zúčastnilo 37 žáků 6. – 9. ročníku. Na naší škole to byl již třináctý ročník v řadě a nutno dodat, že velmi náročný.
 
Oficiální téma již 46. ročníku této předmětové soutěže zní „Vzájemné vztahy mezi organismy“ a ty jsou ve skutečnosti velmi složité. Proto také její teoretická část obsahující 25 testových otázek dala soutěžícím pořádně zabrat. Zato zbývající 2 části – praktický úkol a určování názvů 30 druhů rostlin, hub a živočichů byly alespoň zábavné.
Velkou pochvalu si letos zaslouží žáci 6. a 7. tříd, kteří byli při svém pozorování různých typů plodů velmi šikovní a jejich nákresy byly správné. V jejich kategorii D zvítězila Adélka Kargerová ze 6.B s vůbec maximálním počtem získaných bodů letošního ročníku, která bude 11. dubna reprezentovat naši školu v okresním kole.
Zkušeně se zhostili praktického úkolu také žáci osmých a deváté třídy. Příprava preparátů tkání z plodů růže šípkové a rajčete jedlého už vyžadovala jisté zkušenosti a kdo je neměl nebo pozapomněl z dřívějších hodin přírodopisu, tak se při práci s mnikroskopem možná i lehce zapotil. Nejlépe se dařilo Viktorii Šupšakové z 9.A třídy, která se umístila na 1. místě v kategorii C a také tudíž postupuje do okresního kola, které se bude konat 29. března pravděpodobně v ZŠ Bronzová.
Gratulujeme zejména oběma vítězkám (a do dalšího kola jim držíme pevně palce!) a soutěžícím, kteří se umístili na 2. a 3. místě. V kategorii D to jsou se shodným počtem bodů Anežka Bastlová a Markéta Klocová ze 7.B a v kategorii C na 2. místě Maria Pezzellová z 8.B a na 3. místě Tereza Jírová z 8.A.
Oceňujeme účast a odvahu všech zbývajících soutěžících a věříme, že je letošní nelehké úkoly neodradí od příštích ročníků. Někteří z nich, jako Honza Hubáček, Míša Pačandová, Verča Přibylová, Dominik Kučera, Eliška Krušberská, Sabina Münzbergerová a Honza Vinš jsou totiž pravidelnými účastníky této soutěže a zaslouží si tudíž velkou pochvalu!
Těšíme se proto na ně a na spoustu nových v příštím školním roce J.
 
Mgr. Jana Farkačová
 
Výsledky naleznete zde: BIO-výsledky.pdf
 

Náhledy fotografií ze složky BI Olympiáda 2012