Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lyžák 2016

 

Zatímco v Praze po sněhu již nebylo tradičně ni památky, vydali jsme se s žáky 7. - 9. třídy na lyžařský výchovně vzdělávací kurz. Tradiční destinací nám bylo opět středisko zimních sportů v Harrachově, které je i začátkem března zárukou dostatečné sněhové pokrývky. Nejinak tomu bylo i letos, i když při běžkařském výcviku jsme se museli potýkat s místy, která již neunikla záři slunečních paprsků.

 

img_20160313_152300.jpgKurz byl opět určen pro především pro žáky 7. třídy, kteří tvořili zhruba polovinu z celkového počtu 23 dětí.

 

Protože jsme věděli, že s kvalitou sněhu na sjezdovce problém nebude, vyrazili jsme krátce po příjezdu a ubytování nejprve na běžky. Dalo se očekávat, že sněhová pokrývka nebude mít takovou kvalitu a bohužel jsme se nemýlili. Sníh byl měkký a těžký. Zejména pak pro první běžkařské pokusy některých žáků. Po úvodním cvičení a krátké vyjížďce do terénu jsme se šli podívat na probíhající závody veteránů ve skocích na lyžích. Přestože se neskákalo do vzdáleností jako napřílad při světových pohárech, tak žáci mohli alespoň vidět rozdíly ve skokanské a lyžařské výzbroji a výstroji. Poté následovala už jen závěrečná projížďka směrem k Mumlavským vodopádům a co nejkratší cestou do penzionu Markéta, kde jsme trávili následujících 7 dní.

 

Bohužel ne všichni tyto dny trávili dle představ (přičemž dobrá třetina je nestrávila vůbec).

Nejprve jsme museli (druhý večer) řešit zvýšené teploty, kdy i při veškeré péči a preventivních opatřeních byli tito tři žáci a jedna žákyně staženi po dohodě s rodiči z LVVK domů. Aby toho nebylo málo, tak další peripetie nás provázely i v následujících dnech. Střevní potíže vyřadily alespoň na den většinu sedmé třídy.

 

img_20160316_094148.jpgI přes to všechno bylo vždy s kým lyžovat a koho učit. A nebudeme-li brát v úvahu sjezdovky, kde byl perfektní sníh dokonce i odpoledne, tak zejména poslední dvě běžkařské vyjížďky se opravu povedly. Při té první jsme vyrazili nejprve pěšky a když v lese bylo možné nasadit běžky, tak jsme se po chvíli dostali na oblíbený biatlonový okruh, který byl (navzdory nízké sněhové pokrývce) čerstvě upravený rolbou. Pouze odlepená Šimonova podrážka byla drobnou kaňkou na tomto slunečném dni. Při závěrečné vyjížďce jsme se nechali vyvézt lanovkou na Čertovu horu, odkud jsme se napojili na Krkonošskou magistrálu, kde bylo více než dost sněhu a upravená celá trasa. Na této trase jsme absolvovali tradiční závod na běžkách a to u Ručiček, odkud nás čekalo pouho pouhých závěrečných 10 km do cíle. Kromě závodu na běžkách jsme absolvovali rovněž také závod ve slalomu, byť ve značně redukovaném počtu.

 

Nelze ani opomenout program volného dne, který prospěl zejména rekonvalescentům. Dobrovolná procházka na velký harrachovský můstek, návštěva města a večerní regenerace v sauně či vířivce prospěli téměř každému.

img_20160315_191226.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Lyžák 2016