Biologická olympiáda

30. a 31. 1. 2018

 

 

KDO, JAK, POMOCÍ ČEHO, ODKUD KAM A JAK RYCHLE SE POHYBUJE?

 

A spousta dalších zvídavých otázek letos „potrápila“ většinu soutěžících přihlášených do školního kola Biologické olympiády. Jak titulek napovídá, tématem letošního 52. ročníku byl pohyb organizmů, tj. mikroorganizmů, hub, rostlin i živočichů. Předmětové soutěže vyhlašované MŠMT se zúčastnilo celkem 21 žáků 6. – 9. ročníku. Na naší škole to byl již 18. ročník a nutno dodat, že velmi náročný.

 

Soutěžící měli možnost se dle svého zájmu předem připravit, a ty, kteří tak učinili, nelehké otázky v teoretické části soutěže příliš nezaskočily. To zbývající dvě části soutěže – praktický úkol a určování 30 druhů rostlin, hub a živočichů byly zábavnější.

 

Celá fotogalerie zde

Velkou pochvalu si letos zaslouží žáci 6. a 7. tříd, kteří byli při svém pozorování různých typů ptačích per velmi šikovní, a jejich nákresy byly správné. V jejich kategorii D, která se konala den před pololetním vysvědčením, zvítězila Lucie  Pařízková ze 7. A třídy s vůbec maximálním počtem získaných bodů letošního ročníku, která bude 12. dubna reprezentovat naši školu v okresním kole.

 

Zkušeně se zhostili praktického úkolu také žáci 8. a 9. třídy. Příprava preparátů výtrusných kupek kapradin už vyžadovala jisté zkušenosti, a kdo je neměl nebo pozapomněl z dřívějších hodin přírodopisu, tak se při práci s mikroskopem možná i lehce zapotil. Nejlépe se dařilo Arturu Novotnému z 9. A třídy, který se právě v den rozdávání vysvědčení umístil na 1. místě v kategorii C, ačkoli se do soutěže přihlásil na poslední chvíli. Tudíž také postupuje do okresního kola, které se bude konat 23. března t. r.

 

Gratulujeme zejména oběma vítězům (a do dalšího kola jim držíme pevně palce!) a soutěžícím, kteří se umístili na 2. a 3. místě. V kategorii D to jsou Markéta Kubrichtová a Adéla Bednarzová (obě ze 7. A) a v kategorii C Eliška Kořínková a Martina Havelková (obě z 9. A)

 

 

Oceňujeme účast a odvahu všech zbývajících soutěžících a věříme, že je letošní obtížné úkoly neodradí od příštích ročníků. V abecedním pořadí jsou to v kategorii D Marek Hendrych, Kristýna Immer, Tomáš Kačer, Bára Kosová, Lucka Macháčková, Egor Nikulishchev a  Martin Varha. V kategorii C Nikola Beranová, Serhiy Edel, Adéla Jelínková, Kristýna Kačírková, Adam Kopal, Pepa Kos, Kristýna Milaberská a Julie Stratilová.

Těšíme se na ně a na spoustu nových soutěžících i v příštím školním roce.

 

 

Mgr. Jana Farkačová

 

 

kontakt

Základní škola, Praha 13, Klausova 2450

 

tel., fax: 235 513 694

email: skola@klausovazs.cz

 

adresa:
Klausova 2450/2
155 00, Praha 5 – Stodůlky

 

 

 

 

pro učitele:

přihlášení do správy webu

přihlášení do Bakaláře

 

Happy Snack