Stáž ve Švédsku

 

 

Ve dnech 23. – 28. 11. 2022 se pan ředitel Petr Neuvirt a paní učitelka Marcela Černá účastnili stáže na základní škole ve švédském městě Helsingborg. Helsingborg je menší švédské přístavní město, které leží při severním ústí mořského průlivu Öresund naproti dánskému Helsingøru s pevností Kronborg (dějiště Shakespearovy hry Hamlet).
Stáž byla zaměřena na sledování práce s dětmi na základní škole Vitra, která je menší než Klausovka. V každém ročníku je pouze jedna třída. Ale navštěvuje ji velký počet dětí s odlišným mateřským jazykem, až 80%.

Rozdíly v práci ve švédské a v naší české škole nejsou příliš velké. Přístup k dětem je velmi podobný. Švédská škola má ale větší možnosti technického vybavení a také menší počet dětí na jednoho pedagoga. Všechny přestávky děti tráví venku za každého počasí. V jídelně si děti oběd nandávaly samy. Mohly si vybrat z několika možností a samozřejmostí bylo i vegetariánské jídlo
Ve Švédsku se začíná předškolní F-třídou v šesti letech. Následuje 9 povinných let základní školy, rozdělených na tři stupně. Ne všechny školy mají všechny stupně. Často se na druhý a třetí stupeň mění škola. Všem středním školám se říká ´gymnasium´, takže na gymnáziu člověk může studovat třeba na kadeřnici. Přijímačky na střední školy tu nejsou, ale na konci základní školy děti musí splňovat určitou úroveň znalostí, aby vůbec mohly pokračovat ve studiu na střední škole.

kontakt

Základní škola, Praha 13, Klausova 2450

 

tel., fax: 235 513 694

email: skola@klausovazs.cz

 

adresa:
Klausova 2450/2
155 00, Praha 5 – Stodůlky

 

 

 

 

pro učitele:

přihlášení do správy webu

přihlášení do Bakaláře